Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)

Bilinçli Farkındalık (Mindfulness)

Farkındalık çalışmasının kökeni Budist ve Vedik felsefedeki ‘sati’ (Pali dili) kavramına dayanır. Sati, ‘andan ana mevcut olmak’, ‘deneyimin farkında olmayı hatırlamak’ anlamına gelir. Bu çalışmada kişi yavaşlayarak anlık deneyiminin farklı katmanlarını farketmeye yönlendirilir. Bu sayede düşünceler, duygular ve duyumsamalar izlenebilir ve kişiyi tetikleyen, kaygı, kızgınlık gibi güçlü duygular uyandıran yaşantılar kapsanabilir ve dönüşebilir. Uygulama sonucunda bir kas gibi gelişen şahitlik edilen farkındalık, kişiyi olayların doğal akışıyla uyuma götürebilir.

Mindfulness çalışmasında nefese odaklanma, hareket farkındalığı, kişilerarası deneyimler gibi farklı uygulamalara yer verilir. Bu çalışma bireylerle terapi sürecine entegre edilebildiği gibi grup formatında da uygulanır. Merkezimizde düzenli olarak Farkındalık Odaklı Stres Azaltımı (Mindfulness-Based-Stress-Reduction, MBSR) eğitimi uygulanmaktadır.

MBSR Hakkında

Farkındalık Odaklı Stres Azaltımı (Mindfulness-Based-Stress-Reduction) çalışması, ABD’deki Stres Azaltımı Kliniği’nin kurucusu Prof. Dr. Jon Kabat-Zinn tarafından yapılandırılmıştır ve 30 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. MBSR, tıbbi tedavilerin ve psikoterapinin yerine geçmez, bu tedavileri tamamlayıcı olarak veya koruyucu tıp kapsamında Avrupa ve ABD’de yaygın olarak uygulanmaktadır. Kaygı, depresyon, stres ve tükenmişlik, yeme bozuklukları, uyku sorunları, yas gibi psikolojik yaşantılarda ve kronik ağrı, fibromiyalji, yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları, kanser gibi kronik fiziksel rahatsızlıklarda çalışma alanı bulmaktadır. Programın etkinliği bilimsel olarak sürekli değerlendirilmektedir. Ayrıca öğrenciler ve iş yeri çalışanları gibi gruplarla da uygulanmaktadır.

Bilgi almak için: yardimci.beril@gmail.com